Skip Navigation Links / خانه / خبرها / سایر خبرها / گزارش کامل فارس از مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام نور کشور: قلوب مشتاقانی که در کنار سواحل آرام خزر سیراب شد/پیام قرآن پژوهان از فلق تا شفق
1394/02/21
گزارش کامل فارس از مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام نور کشور: قلوب مشتاقانی که در کنار سواحل آرام خزر سیراب شد/پیام قرآن پژوهان از فلق تا شفق

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام‌نور کشور از صبح امروز در مجتمع فرهنگی‌ رفاهی پردیس ناجا ساحل فرح‎آباد ساری با حضور مسئولان افتتاح شد و آغاز به‌کار کرد.

500 شرکت‌کننده در این دوره از مسابقات با یکدیگر به رقابت می‌پردازند که 134 نفر زن و مابقی شرکت‌کنندگان مرد هستند.

به گزارش فارس، نوزدهمین دوره مسابقات کشوری قرآن و عترت دانشگاه پیام‌نور در حالی با پیام آیت‌الله جوادی‌آملی آغاز شد که جمعی از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی در آن حضور داشتند.

* اسلام دینی کلی و دائمی است/ بطلان در حرم امن قرآن راه ندارد

آیت‌الله جوادی‌آملی در این پیام با خیرمقدم به فرهیختگان قرآنی کشور، اظهار کرد: امیدواریم جامعه اسلامی به برکت ولی‌فقیه تا ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) از هرگونه گزند و هراسی مصون باشد.

وی با تقدیر از برگزارکنندگان این همایش عظیم، افزود: توفیق همگام در نشر مفاهیم قرآنی را از خداوند متعال مسئلت داریم.

این عالم جهان تشیع با بیان اینکه قرآن‌کریم کتابی است که خود را به بهترین وصف ستوده کرده است، ادامه داد: اوصافی را که خدا برای قرآن مشخص کرده بخشی متکلم، بخشی کلام، بخشی به آورندگان، گیرنده کلام و بخشی به مصونیت‌های خاص مردم متوجه است.

جوادی‎آملی با بیان اینکه برهان عقلی بسیاری از مسائل را موشکافی می‌کند، خاطرنشان کرد: باید به‎وسیله عقل بیاناتی که پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند را دریافت کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر توانستیم خوب این بیانات را درک کنیم به کرامت می‌رسیم، تأکید کرد: بطلان در حرم امن کتاب قرآن راه ندارد.

مؤسس بنیاد علوم وحیانی اسراء با بیان اینکه اسلام هم کلی و هم دائم است، تصریح کرد: قرآن هم همیشگی و دائمی است.

جوادی‌آملی افزود: کتابی که همگانی و همیشگی است، باید با فطرت انسان و ساختار جهان هستی هماهنگ باشد تا در هر عصری به نیازهای جامعه پاسخگو باشد.

وی در پایان گفت: امیدواریم خداوند توفیق قرآن‌محوری و حق‌مداری را به همه بزرگواران خطه علویان مرحمت بکند.

* جزئیاتی از برگزاری مسابقات

مسابقات در بخش‌های شفاهی شامل قرائت به‌روش تحقیق و ترتیل و حفظ 5 جز اول، حفظ 10 جز اول، حفظ 20 جز اول و حفظ کل قرآن، مدیحه‌سرایی و اذان برگزار پیگیری می‌شود.

در بخش شفاهی 158 نفر خواهر از 29 استان کشور و همچنین 152 نفر برادر از کل استان‌های کشور حضور دارند که از بین این‌ها در بخش‌های هشت‌گانه شفاهی که ما داریم هر بخش سه نفر به‌عنوان نفرات اول تا سوم انتخاب می‌شوند.

بخش هنری شامل خوشنویسی، نقاشی، نماهنگ، عکس، تذهیب، فیلم کوتاه، معرق، پویانمایی و طراحی پوستر است که ازبین شرکت‌کنندگان نفرات اول تا سوم به ما معرفی می‌شوند.

بخش فناوری شامل نرم‌افزار و وبلاگ‌نویسی و بخش ادبی شامل شعر، داستان‌نویسی، نمایش‌نامه‌نویسی و فیلم‌نامه‌نویسی و بخش پژوهشی شامل مقاله، نقد و بررسی کتاب و تلخیص کتاب است که در مراسم اختتامیه مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

بحثی که به‌صورت ویژه دنبال می‌شود، این است که 20 آثار بخش هنری به‌عنوان آثار برگزیده مورد نمایش قرار می‌گیرد.

همچنین صبح روز چهارشنبه 23 اردیبهشت‌ماه امسال مراسم اختتامیه این مسابقات برگزار شده و در این مراسم برگزیدگان مسابقات در بخش‌های کتبی، هنری، پژوهشی، فناوری و ادبی مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

در طول برگزاری این مسابقات، برنامه‌های ورزشی برای خواهران و برادران در دستور کار داریم.

شامگاه دوشنبه 21 اردیبهشت ماه نیز محفل انس با قرآن بعد از نماز مغرب و عشا در حسینیه نیروی انتظامی‌ برگزار می‌شود و در طول برگزاری این مسابقات، دو کارگاه علمی نیز برای دانشجویان برپا می‌شود.

داوران در دو بخش «قرائت، ترتیل و اذان» و «حفظ قرآن» برای برادران و خواهران هستند؛ در بخش «قرائت، ترتیل و اذان» چهار استاد برتر و بین‌المللی «غلام‌رضا شاه‌میوه، محمدرضا پورزرگری، محمود لطفی‌نیا و سید جواد سادات‌فاطمی» هستند.

استادان امیر آقایی، جواد پناهی، مهدی دواغله، وحید مجتهدزاده و سعید رحمانی از اساتید برادران در دو بخش «حفظ» و «قرائت، ترتیل و اذان» بوده و نیز استادان الماسی، عچرش، سلطانی، کریم‌زاده در بخش «قرائت، ترتیل و اذان» استادان قلعری، رشیدی، سالمی، گنبدی و نافذکلام در بخش «حفظ» خواهران هستند.

اساتید این دوره از مسابقات قرآنی از اساتید برتر و بین‌المللی و از شهرهای تهران، اهواز، مشهد، اصفهان، شیراز در این دوره از مسابقات حضور می‌یابند.

* عمل به قرآن سرلوحه امور قرار گیرد

نماینده ولی‌فقیه در مازندران در مراسم افتتاحیه مسابقات اظهار کرد: خدا را شاکر هستیم که اجداد و نیاکان ما، صراط مستقیم که قرآن و عترت است را مقابل راه ما گذاشتند.

آیت‌الله نورالله طبرسی با اشاره به اینکه قرآن و عترت، خلاصه خلقت است، افزود: مازندران این افتخار را پیدا کرد که نوزدهمین مسابقات قرآن را برگزار کند.

وی با بیان اینکه برگزاری این مسابقات بسیار ارزشمند است و نمی‌توان برای آن قیمتی قائل شد، خاطرنشان کرد: با زبان بی‌زبانی از سوی خودم، استانداری و دانشگاه پیام‌نور عذرخواهی می‌کنم، اگر کمبودهایی وجود دارد؛ در حقیقت مهمان قرآن و عترت هستید و قرآن، میزبان شما است.

نماینده ولی‌فقیه در مازندران با اشاره به اینکه در این همایش باید به روح قرآن بپردازیم، بیان کرد: هشت سال دفاع مقدس را زیر سایه قرآن و عترت داشتیم و اگر ولایت‌فقیه، قرآن و اسلام نبود که اطاعت قائل نمی‌شدیم.

طبرسی با اشاره به اینکه امتیازات دهه سوم رجب این است که ابولاعیاد است و این مسئله مورد غفلت واقع شده است خاطرنشان کرد: رئیس دانشگاه پیام‌نور کشور، وضعیت دانشگاه پیام‌نور مازندران را مشخص کند.

وی با بیان اینکه باید به فکر عمل به قرآن باشیم، یادآور شد: عمل به قرآن باید سرلوحه زندگی مردم باشد.

نماینده ولی‌فقیه در مازندران با اشاره به اینکه 50 کتاب آسمانی در یونسکو وجود دارد و یونسکو قرآن را به‌عنوان برترین کتاب آسمانی قرار داده است، گفت: اما قرآن باید سبک زندگی ما را فرا گیرد نه اینکه به بیان این مطالب بپردازیم.

* 16 هزار نفر در مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام‌نور شرکت کردند

مدیرکل فرهنگی و فوق‌برنامه دانشگاه‌ پیام‌نور نیز در حاشیه برگزاری این مسابقات در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه پیام‌نور برای حوزه‌های فرهنگی و قرآنی سرمایه‌گذاری کرده است.

فاطمه رضایی از رقابت 500 نفر در مرحله پایانی نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام‎نور کشور خبر داد و افزود: 134 نفر این شرکت‌کنندگان زن و مابقی مرد هستند.

وی با بیان اینکه نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام‌نور کشور از دی ماه سال 93 آغاز به‌کار کرد، یادآور شد: از ابتدای این مسابقات 16 هزار نفر در آن شرکت کردند.

مدیرکل فرهنگی و فوق‌برنامه دانشگاه‌ پیام‌نور با بیان اینکه مرحله نهایی این دوره از مسابقات در قسمت شفاهی از بعد از ظهر امروز آغاز می‌شود، ادامه داد: بخش کتبی این دوره از مسابقات در سال 93 با حضور شرکت‌کنندگان برگزار شد.

این مسئول با اشاره به اینکه آزمون الکترونیکی این دوره از مسابقات برگزار شده است، گفت: نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام‌نور در 32 رشته و شش بخش در حال برگزاری است.

 

* تمسک به قرآن گام مؤثری در اصلاح ساختار فرهنگی جامعه است

محمدعلی سرلک، رئیس دانشگاه پیام‌نور کشور به‌مناسبت برگزاری این مسابقات پیامی را صادر کرد.

رئیس دانشگاه پیام‌نور کشور در این پیام آورده است: قرآن‌کریم، کتاب هدایت و نسخه صعود بشر به فراز قله‌های معنویت و انسانیت است، توجه و انس با قرآن همیشه باعث آرامش و تزکیه خواهد بود؛ در سال «دولت و ملت؛ همدلی و هم‎زبانی» مهم‌ترین عامل همدلی، هم‎ز‎بانی، یک‌رنگی و با هم بودن در سایه و محوریت قرآن مجید و عترت است.

وی ادامه می‌دهد: امیدوارم در این سال که با درایت و آینده‌نگری و تفسیر به موقع مسائل روز، توسط مقام معظم رهبری مدظله‌العالی، بدین‌نام، نام‌گذاری شده است، جامعه دانشگاهی و دانشجویی و به‌طور خاص خانواده بزرگ دانشگاه پیام‌نور با تمسک و توسل به قرآن و معانی و مفاهیم بلند آن بتوانند با خودسازی، گام‌های مؤثر و ارزنده‌ای را در اصلاح ساختار فرهنگی و تعالی جامعه بردارند.

سرلک می‎افزاید: دانشگاه پیام‎نور به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی کشور و دانشگاهی که مبنای فعالیت خود را فعالیت‌های آموزشی با کیفیت عالی در سایه نور قرآن قرار داده است، هرساله جشنواره و مسابقات سراسری قرآن دانشجویی دانشگاه پیام‌نور سراسر کشور را به‌عنوان یکی از برنامه‌های بارز قرآنی خود در بالاترین سطح برگزار می‌کند و در همه حال، اندکی از شور و حال این محفل نورانی کم نمی‌کند.

رئیس دانشگاه پیام‌نور کشور بیان می‎کند: به دانشجویان عزیز، ستاد برگزاری، داوران و همه کسانی که در این مسابقات حضور دارند، توصیه می‎کنم که فعالیت قرآنی را محدود به این مسابقات نکرده و همیشه و در هر لحظه فعالیت آموزشی، پژوهشی و فرهنگی خود را با قرآن عجین کنند تا در سایه الطاف الهی و توجهات امام عصر (عج) بتوانیم روزبه‌روز شاهد توسعه و ارتقای دانشگاه پیام‌نور در تمام سطوح باشیم.

* هدف مسابقات قرآنی الفت دانشجویان با مفاهیم قرآن است

مسئول امور جاری دانشگاه پیام‌نور مازندران در مراسم افتتاحیه این مسابقات، اظهار کرد: مسابقات قرآن و عترت در حالی نوزدهمین بهار خود را طی می‌کند که میزبانی آن به مازندران محول شده است.

اسدالله دیوسالار با بیان اینکه خدا را شاکر هستیم که عطر قرآن، استان ما را دربرگرفته است، افزود: از اهداف اصلی برگزاری چنین مسابقاتی، ترویج، نشر و اعتلای فرهنگ قرآن‌کریم، تدبر در آیات الهی، انس و الفت دانشجویان با مفاهیم حیات‌بخش قرآن‌کریم در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری، صیانت از فضای اسلام در دانشگاه‌ها و ... است.

وی با اشاره به اینکه قرآن‌کریم و عترت، دو یادگار پیامبر اسلام (ص) در میان مسلمانان است، تصریح کرد: برگزاری مسابقات قرآن می‌تواند زمینه امانت‌داری این دو امانت بزرگ باشد.

مسئول امور جاری دانشگاه پیام‌نور مازندران با بیان اینکه تنها راه بازگشت به انسانیت، تمسک به قرآن است، گفت: عمل به قرآن، راه مغفرت الهی است.

* تخفیف صددرصدی شهریه برای نفرات نخست مسابقات قرآن پیام‎نور

مدیرکل فرهنگی و فوق‌برنامه دانشگاه‌ پیام‌نور همچنین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بعد از برگزاری 18 دوره مسابقات عترت و قرآن پیام‎نور، دو گام در راستای کیفی‎سازی در نوزدهمین دوره به‎دست آمد.

فاطمه رضایی با بیان اینکه دبیرخانه دائمی این جشنواره در زنجان آغاز به‌کار کرد، افزود: با بررسی‌های به‌عمل‌آمده به این نتیجه رسیدیم حوزه اساتید و کارکنان باید از دانشجویان جدا شود و امروز رونمایی از پوستر مسابقات اساتید را داریم.

وی با اشاره به میزبانی این مسابقات در مازندران، تصریح کرد: 16 هزار شرکت‌کننده در این جشنواره داشتیم که ثبت‎نام از این افراد از دی‎ماه شروع شد.

مدیرکل فرهنگی و فوق‌برنامه دانشگاه‌ پیام‌نور با بیان اینکه توانستیم با برگزاری مسابقات الکترونیکی، گام بلندی در برگزاری بخشی از این جشنواره برداریم، ادامه داد: 500 نفر در نهایت به مرحله نهایی نوزدهمین دوره از مسابقات قرآن دانشگاه پیام‌نور راه یافتند.

این مسئول با اشاره به اینکه در 32 رشته و شش بخش این مسابقات را برگزار می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در این دوره از مسابقات، سطح جوایز را ارتقا دادیم.

رضایی با بیان اینکه بحث تسهیلات برای نخبگان دانشگاه ایجاد شده است، اضافه کرد: رتبه‌های اول تا سوم از تخفیف پنج تا 100 درصدی در پرداخت شهریه برخوردار می‌شوند.

وی در پایان گفت: جشنواره ایده‌های برتر قرآنی را به‌زودی در دانشگاه پیام‌نور برگزار می‌کنیم.

* موظف به اعمال سهمیه‌هایی که شورای‌ گسترش در مقطع دکتری اعلام کرده، هستیم

رئیس دانشگاه‌ پیام‌نور کشور در مراسم افتتاحیه نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه‌های پیام‌نور کشور اظهار کرد: نام دانشگاه پیام‌نور، برگرفته‌شده از آیه 35 سوره شریفه نور است.

محمدعلی سرلک با بیان اینکه نور هم در این آیه و هم در مابقی آیات قرآن، معانی مختلفی را دارد، افزود: در این آیه نور به‎معنای روشن‎کننده و روشنگر، زینت‌بخش و به معنای هدایت‌کننده است.

وی با اشاره به اینکه نور در آیات قرآن به‌معنای قرآن، پیامبر، دین اسلام و دانش به‌کار رفته است، ادامه داد: کلمه نور با هر معنایی که به‌کار رفته باشد، دانشگاه پیام‌نور آمده است تا پیام اسلام، قرآن، علم، فضیلت و معارف اسلامی را به سراسر جهان برساند.

رئیس دانشگاه‌ پیام‌نور کشور بیان کرد: در سالی که از سوی رهبری به همدلی و همزبانی مزین شده، قرآن می‌تواند الگوی این همدلی و همزبانی باشد.

این مسئول اضافه کرد: بودجه فرهنگی دانشگاه پیام‌نور که به قرآن و عترت اختصاص می‌یابد در میان دانشگاه‌های کشور، بی‌نظیر است.

سرلک با بیان اینکه پیام‌نور دانشگاهی قانون‌مند است، تصریح کرد: تاکنون یک دانشجو و یا یک رشته غیرمجاز نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه خودمان را موظف به سهمیه‌هایی که شورای گسترش در مقطع دکترا اعلام کرده، می‌دانیم، یادآور شد: کلاس‌های ما مانند بعضی از دانشگاه‌ها با ظرفیت غیراستاندارد، اداره نمی‌شود.

رئیس دانشگاه‌ پیام‌نور کشور با بیان اینکه با وجود تلاش‌های دانشگاه پیام‌نور اما با بی‌مهری‌هایی هم مواجه بودیم، ادامه داد: دانشگاه پیام‌نور 700 نشریه دانشجویی دارد که حداقل 50 دانشجو باید در انتخابات ناظران نشریات دانشجویی شرکت می‌کرد اما سهمیه را به نیم کاهش دادند و با وجود این تبعیض، دو نفری که انتخاب شدند از دانشگاه پیام‎نور و تربیت مدرس بودند.

این مسئول با تشکر از پیام آیت‌الله جوادی‌آملی به این مسابقات، تصریح کرد: امیدوارم پیام‎آوران خوبی برای پیام‎رسانی مکتب اسلام به جهان باشیم.

سرلک گفت: علاوه بر جوایزی که برای این مسابقات درنظر گرفته شده، از طرف خودم و هیئت رئیسه دانشگاه، نفرات برگزیده را به مشهد مقدس اعزام می‌کنیم.

* استقبال 11 هزار نفری دانشجویان در بخش کتبی مسابقات قرآن و عترت

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام‎نور کشور نیز در حاشیه این مسابقات در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه به‌کارگیری آموزه‌های دینی و مفاهیم قرآنی در ترویج سبک زندگی قرآنی در میان دانشجویان از مهم‌ترین اهداف برگزاری این مسابقات است، اظهار کرد: امیدواریم این مسابقات زمینه بهره‌گیری دانشجویان از آیات و مفاهیم قرآنی در زندگی خود را فراهم کند.

کریم نجفی برزگر با بیان اهمیت درک مفاهیم قرآنی و جایگاه آن در زندگی اجتماعی، افزود: فراموش کردن مفاهیم و معارف قرآن‌کریم و غفلت از آنها باعث شده برخی مردم به دستورها و پیام‎های راه‎گشا و هدایت‎گر این کتاب مقدس بی‌توجه باشند، در حالی که قرآن‌کریم برای هدایت و تربیت انسان‎ها نازل شده و باید با عمل به دستورها و فرمان‎های آن، برای رسیدن به کمال و نزدیک شدن به خداوند تلاش کنند و در آیات آن تدبر و تفکر کنند و در زندگی روزمره آنها را به‌کار گیرند و پیاده کنند، چنانکه پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «قرآن، شفای سودمند و داروی پر برکت است و نگهبان کسی است که به آن چنگ می‌زند و نجات‌بخش کسی است که از آن پیروی کند.»

وی با اشاره به اینکه باید فعالیت‌های خود را به سمت‎وسویی هدایت کنیم که مفاهیم قرآن در منش و رفتار تک‎تک افراد جامعه نهادینه شود، بیان کرد: انس گرفتن با قرآن و عترت باعث می‌شود انسان خود به خود از آسیب‌های اجتماعی فاصله بگیرد و ارزش‌ها و اعتقادات و باورهای افراد تقویت شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام‎نور کشور با بیان اینکه یکی از راه‌های ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه برگزاری مسابقات کشوری قرآن و عترت است، تصریح کرد: این مسابقات می‌تواند بستر لازم را برای عمل به تعالیم قرآنی در زندگی نسل جوان فراهم سازد و جامعه را در مسیر تحول اخلاقی قرار دهد که باید برای انجام این مهم از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در کشور برای آموزش و انتقال مفاهیم و ارزش‌های قرآنی در جامعه و تشویق جوانان استفاده کرد.

این مسئول با اشاره به استقبال 11 هزار نفری دانشجویان در بخش کتبی این دوره از مسابقات در مرحله استانی، خاطرنشان کرد: تعداد 370 نفر از این شرکت‌کنندگان موفق به کسب امتیاز لازم برای شرکت در مرحله نهایی شدند که در پنج رشته، آشنایی با مفاهیم قرآنی، دیدگاه و سیره معصومان، ترجمه و مفردات قرآنی، احکام، آشنایی با احادیث و ادعیه با همکاری مرکز آزمون سازمان مرکزی روز چهارشنبه 9 اردیبهشت‌ماه ساعت 10 صبح در مراکز استانی سراسر کشور به رقابت پرداختند.

نجفی بزرگر با اشاره به حضور بهترین داوران کشوری و مطرح در سطح بین‌المللی برای قضاوت این مسابقات، گفت: در این دوره تلاش شده است به‌منظور کیفیت‌بخشی و ارتقای رضایت‌مندی افراد، از داوران باتجربه و مجرب در بخش‌های قرائت، ترتیل، اذان و حفظ به تفکیک خواهران و برادران دعوت به همکاری شود.

* قرآن‌کریم برای همیشه تاریخ راه سعادت و نجات است

به گزارش فارس، استاندار مازندران در پی برگزاری نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام‌نور کشور پیامی را صادر کرده است.

ربیع فلاح در این پیام آورده است: قرآن‌کریم معدن عظیم جواهراتی برای وصول نیکی در این دنیا و سرای آخرت است، هر چند که در عصر انفجار اطلاعات از این گنج بزرگ فاصله داریم درحالی که طرق دسترسی به مفاهیم ناب این کتاب آسمانی به‌راحتی مهیا شده است؛ حال تبیین این مفاهیم نیاز به هنر محققان این عرصه دارد تا از عمق اقیانوس معرفت، کشفیات خود را در اختیار عموم مردم قرار دهند.

وی ادامه می‌دهد: برگزاری نوزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام‌نور کشور، فرصتی بزرگ برای معرفی بیشتر مفاهیم الهی در ابعاد مختلف برای دانشجویان عزیز است که رسالتی بس مهم در راه ترویج عمق و گستره این کلام بکر در مسیر مقابله با ناهنجاری‌ها و شبهات موجود از سوی بدخواهان و دشمنان اسلام دارند.

استاندار مازندران می‎افزاید: جوانان عزیز و به‌ویژه دانشجویان ایران اسلامی به رشدی متعالی در بخش‌های مختلف حوزه قرآنی رسیده‎اند اما هم‎زمان با پیشرفت‌های شتابان در حوزه علوم و فناوری، تحقیقات وسیع‌تر در مفاهیم و موضوعات قرآنی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است که دانشگاه‌ها در این زمینه مسئولیت سنگینی را عهده‌دار هستند.

این مسئول ادامه می‌دهد: امروزه ظهور و بروز ناامنی، افراط، خشونت، تضعیف هنجارهای اجتماعی و دینی به‌دلیل فاصله گرفتن از قرآن است و این مصحف الهی عامل اصلی موفقیت و همبستگی آحاد جامعه اسلامی بوده و تردیدی نیست که قرآن‌کریم در همه اعصار، قرون و برای همیشه تاریخ، راه نجات همه پیروان ادیان آسمانی و سیره اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) نیز راه سعادت و نجات برای همه ما است.

فلاح در این پیام خاطرنشان می‌کند: حال که در دولت تدبیر و امید مطابق بیانات رهبر معظم انقلاب و با بضاعت موجود، به مقوله اشاعه فرهنگ قرآنی نگاهی ویژه شده است، این مسابقات بستری مناسب برای دانشجویان قرآن‌پژوه است که با خوشه‌چینی از کشتزار وسیع معارف الهی، دفتر گذر ایام‌شان را مزین به آثار قرآنی کنند.

وی در ادامه بیان می‌کند: از اهتمام مسئولان دانشگاه پیام‎نور تشکر می‌کنیم که با برپایی این مسابقات در ماه رجب‌المرجب در دیار علویان، سرزمین 10 هزار و 400 شهید والامقام و پهنه عالم‌پرور و قرآن‌فهم تبرستان، گامی شایسته و ارزنده در مسیر متعالی ترویج کلام وحی نهادند و افتخار میزبانی را به استان قرآنی مازندران واگذار کردند.

استاندار مازندران همچنین اظهار می‌کند: افتخار ما این است در سرزمینی زندگی می‌کنیم که مهد مفسران، عالمان و قاریان بزرگ است؛ یکی از آثار و دستاوردهای مسابقات قرآنی انس و الفت جوانان به‌ویژه دانشجویان با قرآن‌مجید بوده و امروز با هدایت‌ها و تشویق‌های مقام معظم رهبری، این راه برای خادمان، عالمان و حاملان قرآن هموار شده است و این دولت افتخار بزرگ برای خود می‌داند که خادمی برای نشرکنندگان معارف است.

این مسئول ادامه می‎دهد: در کنار همه فعالیت‌های قرآنی اعم از جشنواره‎ها و مسابقات در سطوح و دوره‎های مختلف، آنچه که هدف اصلی ما است، انس و آشنایی قلوب انسان‌ها با حقایق قرآن است و هدف نهایی باید اجرای مفاهیم قرآن در سراسر زندگی باشد و انس عملی به قرآن فخر و مباهات همه به‎شمار می‌رود.

فلاح در پایان خاطرنشان می‎کند: دانشجویان و دانش‌پژوهان دانشگاه به‌ویژه دانشجویان پیام‌نور هر زمان بتوانند، سئوالات و مطالبات جامعه را به محضر قرآن تقدیم کنند، پاسخ سئوالات مقالات، انتظارات و پرسش‌های جامعه را از عمق قرآن به متن جامعه انتشار و دریافت کنند، چرا که قرآن برای همه انسان‎ها مساوات، عدالت، عزت و همدلی را به ارمغان می‎آورد؛ در پایان از خدای سبحان برای همه شرکت‌کنندگان این دوره از مسابقات، توفیق، عزت، سربلندی و عمل به قرآن را از درگاه عبودیت مسئلت می‌کنم.

* مسابقات قرآنی ویژه کارکنان دانشگاه پیام‎نور کشور برگزار می‌شود

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام‎نور کشور در حاشیه این مسابقات در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: دانشگاه پیام‎نور کشور ویژگی انکارناپذیری دارد، این دانشگاه فارغ‎التحصیلان زیادی را تقدیم کشور کرد که در حال حاضر در پست‌های کلیدی کشور مشغول فعالیت هستند.

اصغر ابوالحسنی افزود: این دانشگاه سالانه 11 میلیون ساعت کنکور سراسری برگزار می‌کند، در هیچ مرکز دانشگاهی برگزاری این مقدار امتحان سابقه ندارد.

وی خاطرنشان کرد: این دانشگاه گسترده‌ترین واحد دانشگاهی در داخل و خارج از کشور را دارد و تعداد اعضای هیئت علمی این دانشگاه 4 هزار و 150 نفر هستند. 

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام‎نور کشور با اعلام اینکه دانشگاه پیام‌نور در سال جاری با داشتن بیش از 850 هزار دانشجو مجموعه‌ای عظیمی از خانواده‌ها را پوشش می‌دهد، خاطرنشان کرد: کم‌ترین چالش فرهنگی را در بین دانشجویان دانشگاهی شاهد هستیم. 

این مسئول با اشاره به اقدامات فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور در راستای ترویج فرهنگ قرآنی در کشور بیان کرد: از 16 عنوان درس معارف در دانشگاه پیام‎نور، 12 عنوان توسط این دانشگاه آموزش داده می‌شود. 

ابوالحسنی تصریح کرد: در مسابقات قرآنی استعدادهای قرآنی این دانشگاه حضور دارند که قرار است در مسابقات دانشجویی قرآنی دانشگاه‌های کشور نیز حضور پیدا کنند.

وی در پایان از برگزاری نوزدهمین دوره مسابقات قرآنی دانشگاه پیام‌نور کارکنان در مقطع کارکنان این دانشگاه خبر داد.

* برگزاری مسابقات قرآنی سبب تعالی جوانان می‌شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران در جمع خبرنگاران، با تأکید بر اهمیت برگزاری مسابقات قرآنی در بین نسل جوان، اظهار کرد: برگزاری مسابقات قرآنی در بین جوانان باعث تعالی و رشد روحی و فکری آنها می‌شود.

حجت‌الاسلام ناصر شکریان افزود: ترویج فرهنگ قرآنی وظیفه همگان به‌ویژه مسئولان فرهنگی کشور است و متولی اصلی آن خداوند و خود قرآن بوده و وظیفه اشاعه آن بر عهده ما است.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم بهره‌مندی همه اقشار جامعه به‌ویژه جوانان، به مفاهیم قرآن‌کریم، ‌خاطرنشان کرد: پس از انقلاب اسلامی شاهد فراگیر شدن فعالیت‎های قرآنی در سطح جامه به‌‌ویژه نسل نوجوان و جوان هستیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری مسابقات قرآنی دانشجویی، اضافه کرد: برگزاری این مسابقات در واقع یکی از شیوه‎های مهم، ‌اثرگذار و جذاب برای ترویج معارف قرآن در جامعه است که البته سنین نوجوانی و جوانی بهترین دوران برای نهادینه کردن مفاهیم قرآنی در جان و روح انسان است.

این مسئول در پایان گفت: مسابقات قرآنی در واقع اهتمام برای افزایش نگرش معنوی و ایجاد زمینه ارتقای سطح فرهنگ دینی، رفع ناهنجاری‌های روحی و روانی است که در نتیجه به رشد سلامت اجتماعی و فرهنگی جامعه می‌انجامد.

* برگزاری محفل انس با قرآن در حسینیه نیروی انتظامی مازندران

فرمانده انتظامی مازندران نیز در جمع خبرنگاران، گفت: با هماهنگی‌های صورت‌گرفته مقرر شد محفل انسی با قرآن به‌صورت تلفیقی توسط دانشگاه پیام‌نور و نیروی انتظامی، امشب بعد از نماز مغرب و عشاء در حسینیه نیروی انتظامی برگزار شود.

سردار مسعود جعفری‎نسب افزود: با توجه به جنگ نرم، در هجمه فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی پیش‎روی جوانان، باید به دو موضوع «قرآن و عترت» به‌عنوان گوهر الهی توجه شود.

وی با تأکید بر آشنایی جامعه به‌ویژه جوانان با موضوعات قرآنی، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعات با توجه به اهمیت آن در این برهه از زمان آشنایی جامعه با موضوعات و مفاهیم قرآنی است که دانشگاه پیام‌نور در این راستا پیش‌گام شده است.

فرمانده انتظامی مازندران با اعلام آمادگی برای همکاری با دانشگاه‌ها به‌منظور برگزاری مسابقات قرآنی، بیان کرد: سال گذشته یک‌هزار و 300 نفر از پرسنل و خانواده آنان حافظ 5 تا 10 جز قرآن شدند که تلاشی بی‌نظیر بوده و از این لحاظ مقام اول را در کشور کسب کردیم.

جعفری‌نسب بر ضرورت همکاری و مشارکت با دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: باید جامعه ما به‌ویژه نسل جوان با قرآن آشنایی پیدا کنند که در این صورت به‌طور حتم آسیب‌پذیری کمتری در مقابل ناهنجاری‌های اجتماعی پیدا می‌کنند.

* برگزاری جشنواره قرآن و عترت منشأ برکات برای مازندران است

به گزارش فارس، همچنین مسئول کمیته اجرایی نوزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشجویان پیام‌نور در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه جشنواره قرآن و عترت نه تنها برای دانشگاه پیام‌نور بلکه برای مازندران اثرات و برکات خاص خود را دارد، اظهار کرد: در دیداری هم که اعضای کمیته برگزاری مسابقات با آیت‎الله طبرسی نماینده ولی‌فقیه در مازندران داشت نیز این موضوع از جانب وی بیان شد.

سیاوش خاکپور با اشاره به دعوت از قاریان بر‌تر برای مراسم افتتاحیه مسابقات، افزود: همچنین در بحث فرهنگی، تواشیح و برنامه‌های متنوع در دستور کار قرار دارد.

وی بیان کرد: در بحث کیفی‌سازی این جشنواره، فعالیت‌های خوبی انجام شده که رقابت بین استان‌ها را برای جذب بیشتر شرکت‌کننده ایجاد کرده است.

مسئول کمیته اجرایی نوزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشجویان پیام‌نور با اشاره به ایجاد پایگاه اطلاع‌رسانی مسابقات، خاطرنشان کرد: از طریق این پایگاه آخرین اطلاعات و اخبار قرآنی در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.

این مسئول به اعزام گروه‌های ناظر در مسابقات استانی اشاره کرد و ادامه داد: این مهم در ارتقای کیفی مسابقات نقش به‌سزایی داشته است.

خاکپور برگزاری کارگاه آموزشی در طول مسابقات، نشست متعدد با کمیته‌های مسابقات، تصویب شورای سیاست‌گذاری به‌عنوان اتاق فکر، رایزنی با نهادهای مختلف و مرتبط با قرآن و عترت، نشست با نماینده ولی‌فقیه، فرمانده انتظامی و معاون سیاسی‌امنیتی استاندار مازندران و برگزاری مسابقات شفاهی و کتبی استانی و کشوری از اقدامات ما در بحث اجرایی مسابقات بوده است.

* بهترین راه برای ایمنی از تهاجم فرهنگی انس با کلام الهی است

مسئول کمیته فنی نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام‌نور نیز در جمع خبرنگاران، با اشاره به کسب موفقیت‌هایی در عرصه مسابقات قرآن‌کریم، اظهار کرد: کسب مقام اول مسابقات قرائت دانشجویان کشور، مقام اول مسابقات قرائت اساتید و اعضای هیئت علمی کشور، مقام اول مسابقات قرائت منطقه دو اوقاف و امور خیریه کشور و همچنین اعزام به کشورهای مالزی و عربستان برای اجرای تلاوت قرآن‌کریم از جمله این موفقیت‌ها بوده است.

نقی عالیشاه افزود: در راستای برگزاری مسابقات، جلسات متعددی که با رئیس دانشگاه پیام‌نور استان و مدیریت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه داشتیم، نکات لازم برای اجرای بهتر این دوره از مسابقات، بحث و تبادل نظر شد.

وی تصریح کرد: اقداماتی در بُعد فنی این دوره از مسابقات از جمله طراحی پوستر، دکور و لوگوی مسابقات، دعوت از داوران ممتاز و بین‌المللی، صدابرداری سالن مسابقات، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حاشیه مسابقات، برگزاری افتتاحیه و اختتامیه با حضور مسئولان کشوری و استانی، برگزاری محفل انس با قرآن‌کریم، دعوت از قاریان ممتاز بین‌المللی در برگزاری محافل انس با قرآن‌کریم، برگزاری نمایشگاه و دستاوردهای قرآنی، اعطای کارنامه به متسابقان، اعطای لوح فشرده اجرای برنامه متسابقان بعد از اجرا، پیش‌بینی ناظر برای نظارت بر سلامت و صیانت مسابقات و معرفی استادراهنمای متسابقان و ساخت کلیپ‌های قرآنی برای افتتاحیه و اختتامیه انجام شده است.

مسئول کمیته فنی نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام‌نور بیان کرد: برگزاری این مسابقات از باب «فَاستَبِقُواالخَیرَات» بوده و برای دانشگاه پیام‌نور مازندران نیز فرصتی حاصل شده تا بتواند میزبانی این دوره از مسابقات را به‌عهده بگیرد و این رویداد را همه ما به فال نیک می‌گیریم که آوای خوش و دل‌انگیز قرآن‌کریم در مازندران طنین‎انداز می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه دانشگاه پیام‌نور مازندران آمادگی کامل خویش را برای میزبانی از متسابقان عزیز اعلام می‌دارد، خاطرنشان کرد: از اهداف برگزاری این مسابقات می‌توان به مهجوریت‌زدایی از قرآن‌کریم، کشف و بروز استعدادهای متسابقان، تألیف قلوب بین متسابقان، ترویج و نشر فرهنگ غنی قرآن‌کریم، آشنایی با سیره اهل‌بیت (ع) در آثار، مقالات و پژوهش‎های قرآنی ارائه‎شده از سوی متسابقان، معرفی نفرات برتر برای اعزام به مسابقات ملی دانشجویان است.

عالیشاه در پایان گفت: مهم‌ترین عاملی که قشر جوان جامعه به‌ویژه دانشجویان ما را تهدید می‌کند، بحث تهاجم فرهنگی است و بهترین راه برای ایمنی از این آسیب‌ها و تحقق بخشیدن به منویات مقام معظم رهبری را می‌توان در انس با کلام الهی و تمسک بخشیدن به سیره پیامبر (ص) و ائمه معصومان (ع) دانست.

* دانشجویان علاقه‌مند به قرآن را از طریق مسابقات قرآنی جذب می‌کنیم

عضو شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام‌نور در جمع خبرنگاران با اشاره به تشکیل جلسات مختلف برای برگزاری این مسابقات، اظهار کرد: کارها برای برگزاری مسابقات به‌صورت خوبی درحال پیگیری است، با تبلیغ این مسابقات در بین دانشجویان درصدد هستیم تا بتوانیم کسانی که علاقه‌مند به حضور در محافل قرآنی هستند، زمینه حضورشان فراهم شود.

حجت‌الاسلام ولی‌الله مرادیان به تشکیل کانون‌های قرآنی اشاره کرد و افزود: کلاس‌های آموزش روخوانی، تفسیر و نکته‌های قرآنی توسط ائمه جماعات تبلیغ شود تا افراد تشویق شوند که حضور یابند و شرکت آنها زمینه حضور افراد دیگری را فراهم کند.

وی یادآور شد: ما به‌دنبال این هستیم از طریق این مسابقات قرآنی، دانشجویان علاقه‌مند به قرآن را جذب کنیم.

عضو شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام‌نور تصریح کرد: تمام هم‌وغم ما با برگزاری این مسابقات قرآنی این است که کمک شود کانون‌های قرآن بتوانند افراد علاقه‌مند به قرآن را جذب کرده و زمینه حضور آنها را در مسابقات سال‌های آینده فراهم کنند.

مرادیان اضافه کرد: از اینکه مازندران میزبانی این دوره از مسابقات را برعهده گرفته، بسیار خرسند هستیم زیرا منابع مالی در این ارتباط نیز به این استان اختصاص می‌یابد که می‌توان از آن نهایت استفاده را برای ترویج فرهنگ قرآنی برد.

وی در پایان گفت: به‌دنبال این هستیم با استفاده از این فرصت‌ها بتوانیم از طریق کانون‌‎های قرآنی، فعال کردن ائمه جماعت در واحدهای مراکز و واحدهای دانشگاه پیام‌نور، روخوانی، تفسیر و نکته‌های قرآنی را تبلیغ کنیم.

* جلوی تضعیف دانشگاه پیام‌نور گرفته شود

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیام‎نور در گسترش معارف اسلامی و قرآنی، نقش گسترده‌ای دارد. 

قاسم جعفری با بیان اینکه جامعه زمانی قرآنی می‌شود که شرایط و ظرفیت‌ها را خوب بشناسد، آسیب‌ها را بفهمد و در هر دو بخش تحقیق کند، افزود: آنچه که در دوران اسارت باعث شد فرزندان امام راحل با همه سختی‌ها و شکنجه‌های روحی و جسمی، طاقت بیاورند، انس با قرآن بود. 

وی تصریح کرد: انس به قرآن باعث شده بود که این اسارت به حیات طیبه تبدیل شود.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بلا بیش از همه نصیب انبیا و اولیای الهی است، ادامه داد: بعد از انبیا و اولیای الهی، کسانی که نزدیکی بیشتری با این افراد دارند، بلای بیشتری می‌بینند. 

جعفری با اشاره به اینکه دانشجویان باید بیشتر از همه به بصیرت و دشمن‌شناسی توجه داشته باشند، خاطرنشان کرد: از نظر سید حسن نصرالله، خطر جدی که جهان اسلام را تهدید می‌کند فضای مجازی است. 

وی با بیان اینکه اگر از فضای مجازی به درستی استفاده نکنیم با خطر مواجه هستیم، گفت: اینکه رهبری بر اینترنت ملی تأکید دارند، به‌خاطر این است که اطلاعات خود را به دیگر کشور‌ها می‌فرستیم و از آنجا به‎دست ما می‌رسد. 

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وقتی اطلاعات خود را به دشمن می‌دهیم یعنی مشت ما پیش دشمن باز است. 

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر امروز می‌خواهیم قرآنی عمل کنیم باید به این مسئله توجه داشته و خطرات را درست بشناسیم، گفت: شما جوانان قرآنی بیش از همه وظیفه دارید. 

جعفری با اشاره به قانون اخیر امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر مجلس که قانونی در حوزه بسط فرامین قرآنی است، ادامه داد: به‎عنوان سخنگوی کمیسیون آموزش برای بار چندم به وزیر که به نیت خیر او هم اعتماد داریم تذکر می‌دهم از گام‌هایی که عده‌ای برای تضعیف پیام‌نور برمی‌دارند، جلوگیری کند. 

وی با بیان اینکه به اتفاق رئیس کمیسیون و بعضی نمایندگان و رئیس دانشگاه پیام‌نور با وزیر علوم داریم، یادآور شد: اخیراً بخش‌نامه‌هایی درباره استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها ارسال شده است که بدون آزمون در مقطع بعد، پذیرفته شوند اما در بند چهارم این بخش‌نامه آمده که دانشجویان پیام‌نور، آزاد و علمی کاربردی شامل این بخش‌نامه نمی‌شود و این یک تبعیض ناروای مردود است و وزیر و دیگران حق ندارند با دانشجویانی که تلاش می‌کنند، این‌گونه برخورد شود. 

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با روحیه دانشجویی از کیان پیام‎نور دفاع می‎کنم، ادامه داد: دانشجویان پیام‌نور جزو با سواد‌ترین دانشجویان هستند و از وزیر می‌خواهم مسئولیت را به کسانی بسپارد که قرآن وضعیت آن را مشخص کرده است. 

جعفری با بیان اینکه پیام‎نور، نافرزندی وزارت علوم نیست، گفت: اصل فرزندی وزارت علوم، دانشجویان دانشگاه پیام‎نور هستند.

 

منبع: فارس

 


نظرات
 
 
Deutsch English العربیة @ Copyright,All Rights Reserved for shamim-behesht.ir Design by Abrishamin