Skip Navigation Links / خانه / یادداشت ها / روز شمار خاطرات حج (13) – زایران دوره گرد
1393/06/28
روز شمار خاطرات حج (13) – زایران دوره گرد

یک شنبه، 23 ذی القعده، 7 مهر 1392

 

ساعت 7 صبح می رویم برای صرف صبحانه ای مختصر تا پس از آن به زیارت دوره برویم. بالاخره درخواست های زیاد اعضای کاروان قرآنی جواب داد. حاج بهزاد برنامه صبح مان را لغو کرده تا این فرصت را از دست ندهیم. ولی گویا خبری از اتوبوس نیست. یک گروه از بعثه ای ها زودتر رفته اند و ما مانده ایم بی اتوبوس. یک ساعتی منتظر هستیم و کم کم امیدها دارد رنگ می بازد که خبر می رسد اتوبوس آمده و می توانیم راهی شویم.

زایران دوره گرد

حجت الاسلام ابراهیمی از روحانیان بعثه راوی و راهنمای ماست. تازه اتوبوس به راه افتاده که از همان داخل اتوبوس با نشان دادن یک منطقه روایت را آغاز می کند. قبرستان شهدای واقعه «حَرّه» است که البته اکنون اثری از قبر و قبرستان دیده نمی شود.

منطقه احد اولین ایستگاه ماست. قبرستان شهدای احد و البته مزار حمزه عموی پیامبر اینجاست. می گویند قبلا اینجا هم گنبد و بارگاهی بوده. شکاف کوه احد را به ما نشان می دهند و داستانش را می گویند. زایران ترک زیادی اینجا هستند. فکر نمی کردیم این قدر شلوغ باشد.

سپس به مسجد ذوقبلتین و مسجد قبا می رویم و در هر کدام دو رکعتی نماز می خوانیم. تیم شبکه قرآن که همراه مان آمده از ما و استاد پورزرگری می خواهد تا «طلع البدر علینا» را در کنار مسجد قبا بخوانیم. می پذیریم گرچه نه لباس یکدست داریم و نه هوا هوای مناسبی است. زیر آفتاب داغ مدینه کار را بدون هیچ تمرینی ضبط می کنیم و به سرعت داخل مسجد می رویم تا کمتر وقت را از دست داده باشیم. بعد از مسجد قبا هم مسجد جمعه را از بیرون می بینیم و اسماءالحسنی را دسته جمعی روی پله هایش می خوانیم. مقصد بعدی هتل است.

البته در این میان از کنار اماکن متبرک و مقدس دیگری نیز گذشتیم و توضیحاتش را شنیدیم. جاهایی مانند مسجد مباهله، مسجد استراحه، سرزمین بیداء، ... و مشربه ام ابراهیم. داخل یک کوچه در شارع علی بن ابی طالب، خانه کوچکی بوده که ماریه قبطیه همسر پیامبر و مادر ابراهیم فرزند رسول الله در این مکان زندگی می کرده و این تازه آغازی بر تاریخ پرافتخار این قطعه از زمین است! از اقامت پیامبر و نمازهای بسیاری که در این مکان گزارده که بگذریم، این مکان اولین خانه حضرت علی و حضرت فاطمه نیز بوده و محل تولد امام موسی کاظم نیز هست. می گویند ده پانزده سالی است که این خانه مبارک تخریب شده. در کنار محل خانه قبرستانی است که می گویند «نجمه خاتون» مادر امام رضا در اینجا دفن است. پس به زیارت مادر امام رضا نیز آمده ایم؛ شاید به نیابت از امام رضا!

از مدینه به خراسان

ساعت 16:30 با پورکویر مشهدی و بقیه به هتل «المدینه هارمونی» می رویم. مهدی قربانعلی یادآوری می کند که فردا، سال روز وداع امام رضا علیه السلام با شهر پیامبر و آغاز حرکتش به سمت خراسان و در حقیقت امشب، شب وداع امام غریب با مدینه النبی است. با اعلام این موضوع توسط مجری، کار امام رضا را می خوانیم. الحمد لله تأثیر خوبی بر جمع می گذارد؛ و بر خودمان.

شیرین و عجیب است وقتی از کنار مزار پیامبر، دلت هوای خراسان می کند! امروز یاد لحظاتی کردیم که حضرت رضا از آغوش پر مهر پیامبر جدا شد و رو به سوی غربت نهاد و  ناله اهل بیتش به آسمان برخاست. اکنون اما پس از هزار و چندصد سال، آن که از مدینه هجرت کرد بارگاهی پرشکوه دارد و هر روز بیشتر از دیروز گرامی داشته می شود، و آن چهار تن که تقدیر شهادتشان را در مدینه پیامبر رقم زد، گویی از همیشه غریب ترند. روزگار غریبی است!

بكيــتُ لـرسـمِ الـدار مـن عَــرَفـاتِ    /    و أذريــتُ دمعَ العـيـنِ بالعَبـَراتِ

مــدارسُ آیـــاتِ خَـلـَـت مـن تلاوة    /    و مُنـزِلُ وحـی مُـقـفـِر العَرَصات

و قـبــر بـبـغــدادِ لـنــفــسِ زکـیــةِ    /    تضـمـنـها الرحمـنُ فی الغُرُفات

و قــبــرُ بـطـوسِ یـا لَها مِن مُصیبةِ    /    توقـدُ بالاحشـاء فـی الحـرقـات‏

الی الحشرِ حتی یَبعثَ اللهُ قـائـماً    /    یُفـرِّجُ عنـّا الـهـــمَّ و الـکُـرُبـــات‏

 


نظرات
مهدی احمدی
۱۳۹۴ بيست و هفتم اسفند
سلام لطفا متن تواشیح اهل الکساء رو در سایت قرار بدید
پاسخ:
سلام فعلا امکان قراردادن فایل متنی در سایت وجود نداره. لطفا درخواست خودتون رو به آدرس ایمیل ما بفرستید. در پاسخ به همون ایمیل متن مورد درخواست برای شما ارسال خواهد شد.
 
 
Deutsch English العربیة @ Copyright,All Rights Reserved for shamim-behesht.ir Design by Abrishamin